O czasopiśmie
Zakres tematyczny
Najważniejsze informacje
Czasopismo Onomastica jest rocznikiem poświęconym tematyce nazw własnych wydawanym przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie. Ukazuje się nieprzerwanie od 1955 roku. Jego redaktorami byli: prof. prof. Witold Taszycki, Mieczysław Karaś, Kazimierz Rymut, Aleksandra Cieślikowa, Barbara Czopek-Kopciuch, Urszula Bijak. Obecnie funkcję redaktor naczelnej pełni Halszka Górny. Czasopismo posiada międzynarodową renomę – redakcja stale współpracuje z zagranicznymi ośrodkami i periodykami o podobnym profilu.
Historia czasopisma do roku 2005 przedstawiona została w artykule Kazimierza Rymuta Pięćdziesięciolecie „Onomastików”, Onomastica L, 2005, s. 5–9.
Charakterystykę dyskursu naukowego na łamach „Onomastików” prezentuje Katarzyna Skowronek w artykule Jak onomaści piszą o onomastyce i o sobie, Onomastica L, 2005, s. 49–68.
Od 2019 roku (numer 63) wersją pierwotną czasopisma jest wersja elektroniczna, a każdy artykuł opatrzony jest numerem DOI. Pełne teksty artykułów wraz ze streszczeniami i słowami kluczowymi są zamieszczane na stronie internetowej czasopisma. Wydawana jest także wersja papierowa rocznika.
Zapraszamy Autorów do przesyłania oryginalnych artykułów teoretycznych, materiałowych i przeglądowych, recenzji książek, doniesień i sprawozdań dotyczących nazw własnych we wszystkich ich aspektach i rodzajach.
Onomastica znajdują się w wykazie czasopism naukowych MNiSW (70 punktów).
Czasopismo notowane na listach: ERIH Plus
Czasopismo indeksowane w bazach: Scopus, DOAJ, Crossref, CEJSH, Pol-index, BazHum, Most Wiedzy
Czasopismo jest członkiem COPE (Committee on Publication Ethics) i respektuje jego zasady.
Projekt finansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie dla czasopism naukowych".